Viss mainās, bet nekas nezūd.

/Ovīdijs/
23
Mai

Spēkā stājušies Lēdurgas dendroloģisko stādījumu aizsardzības noteikumi

2021. gada 14. maijā stājās spēkā Ministru kabineta noteikumi Nr. 292 “Dabas pieminekļa “Lēdurgas dendroloģiskie stādījumi” individuālie aizsardzības un izmantošanas noteikumi”. Dabas pieminekļa kopējā platība ir 47, 2 hektāri.

Noteikumi paredz dažādus ierobežojumus – aizliegts audzēt ģenētiski modificētus kultūraugus, kultūrvēsturiski un ekoloģiski nozīmīgajā teritorijā veikt kailcirtes, lietot minerālmēslus un ķīmiskos augu aizsardzības līdzekļus mežaudzēs, bojāt vai iznīcināt īpaši aizsargājamos zālāju biotopus, iegūt derīgos izrakteņus, izņemot pazemes ūdeni nekomerciālām vajadzībām. Dabas pieminekļa teritorijā nedrīkst kurināt ugunskurus ārpus īpašnieka vai apsaimniekotāja speciāli ierīkotajām vietām un pārvietoties ar mehāniskajiem transporta līdzekļiem (automašīnām, motocikliem, tricikliem, kvadricikliem, traktortehniku), izņemot pārvietošanos saistībā ar teritoriju apsaimniekošanu. Noteikumi arī aizsargā vietējo un citzemju sugu dižkokus un dižakmeņus.

2016. gadā tika izstrādāts dabas pieminekļa “Lēdurgas dendroloģiskie stādījumi” dabas aizsardzības plāns, uz kura pamata Dabas aizsardzības pārvalde pagājušajā gadā uzsāka aizsardzības noteikumu izstrādi.

Domes priekšsēdētājs Linards Kumskis pozitīvi vērtē, ka šī teritorija ir aizsargāta valsts līmenī –  “Tas, protams, mums uzliek papildu atbildību, tomēr tas ir labi, jo liek uz apsaimniekošanas procesiem paraudzīties vēl rūpīgāk. Tāpat šis ir prestiža jautājums, jo Ministru kabineta apstiprināti noteikumi apliecina, ka šis ir objekts, kas svarīgs valstiskā mērogā. To nevarēs iznīcināt vai atstāt novārtā.”

Parka vadītāja Sarmīte Kauliņa arī vērtē to tikai pozitīvi, uzsverot, ka parks tagad ir valsts aizsardzībā –  “Esam patiesi priecīgi, ka šie noteikumi ir apstiprināti un stājušies spēkā, jo tagad būsim pasargāti. Protams, darbi būs daudz vairāk no dokumentācijas viedokļa, būs stingrāka uzraudzība, kā arī būs nepieciešamas atļaujas no Dabas aizsardzības pārvaldes, ja vēlēsimies uzlabot infrastruktūru. Par to mēs neuztraucamies, jo šobrīd mums ir laba sadarbība ar Dabas aizsardzības pārvaldi un veicam saskaņojumus par infrastruktūru elementu uzstādīšanu, balstoties uz izstrādāto dabas pieminekļa “Lēdurgas dendroloģiskie stādījumi” dabas aizsardzības plānu. Šī noteikumi mūs pasargā arī no postītājiem, motociklistiem un kvadraciklistiem, kuriem ir liela interese pārvietoties pa parku teritoriju, nesaskaņojot to ar parka administrāciju. Tagad mēs būsim valsts aizsardzībā, līdzīgi kā Gaujas Nacionālais parks.”

Teritorijas lielākā daļa (29,9 ha jeb 62%) ir Krimuldas novada pašvaldības īpašumā, pārējā platība – piecu zemes īpašnieku privātajā īpašumā. Lielāko daļu dabas pieminekļa teritorijas (32 ha jeb 66 %) aizņem mežs, citzemju kokaugu sugu stādījumi aizņem 9,6 ha (20 % no teritorijas) lielu platību.

You are donating to : Greennature Foundation

How much would you like to donate?
$10 $20 $30
Would you like to make regular donations? I would like to make donation(s)
How many times would you like this to recur? (including this payment) *
Name *
Last Name *
Email *
Phone
Address
Additional Note
paypalstripe
Loading...